Instalacja systemów wspomagających słuch, krzesła ewakuacyjnego dla niepełnosprawnych, dodatkowe szkolenie pracowników - takie działania, poprawiające dostępność usług publicznych, zostały podjęte w Urzędzie Miasta Zgierza.
Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami znalazły się zarówno w budynku głównym przy Placu Jana Pawła II 16, jak również w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. 1 Maja 5) i Parku Kulturowym Miasto Tkaczy (ul. ks. Sz. Rembowskiego 1).
- We wszystkich budynkach zainstalowane zostały pętle indukcyjne, czyli systemy wspomagania słuchu poprawiające zrozumiałość mowy osobie słabo słyszącej - mówi Małgorzata Wilenczyc, Koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Zgierza.
W budynku głównym Urzędu systemy wspomagające słyszenie zainstalowano: w Biurze Obsługi Klienta, przy stanowisku wydawania dowodów osobistych oraz w Wydziale Finansowym, gdzie pobierane są opłaty za gospodarowanie odpadami oraz podatki. W Mieście Tkaczy znajduje się przenośna pętla indukcyjna, praktyczniejsza ze względu na możliwość obsługi z jej użyciem osób zwiedzających znajdujące się tam wystawy. Każde stanowisko zostało oznaczone odpowiednim znakiem.
W głównym budynku UMZ przy placu Jana Pawła II 16, na drugim piętrze, umieszczone zostało ponadto krzesło do ewakuacji przeznaczone do bezpiecznej i sprawnej ewakuacji osób o ograniczonej zdolności poruszania się. W korzystaniu z niego przeszkoleni zostali między innymi pracownicy wskazani jako odpowiedzialni za wyprowadzenie interesantów i pracowników z Urzędu w razie pożaru.
W ramach realizowanych działań dla poprawy dostępności, pracownicy Urzędu zostali przeszkoleni jak obsługiwać klienta z niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem zasad savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową, ruchową, intelektualną, psychiczną. Szkolenie miało też wymiar praktyczny.
- Sami pracownicy mieli okazję poczuć przez chwilę na własnej skórze z jakimi trudnościami borykają się klienci - wyjaśnia Małgorzata Wilenczyc.
Działania realizowano w ramach projektu "Dostępny samorząd - granty", którego celem jest poprawa dostępności usług publicznych świadczonych przez Urząd Miasta Zgierza dla mieszkańców miasta, w szczególności dla osób ze szczególnymi potrzebami - w tym osób z niepełnosprawnościami. Poprawi to funkcjonowanie tychże osób w budynkach Urzędu. Osoby ze szczególnymi potrzebami często narażone są na marginalizację czy dyskryminację ze względu na obniżony poziom sprawności, z powodu wieku czy choroby. Przedsięwzięcie zostało zaplanowane w oparciu o przeprowadzone audyty: architektoniczny i informacyjno-komunikacyjny.
Warto dodać, że ułatwienia poprawiające dostępność usług są realizowane w Urzędzie Miasta Zgierza także poza tym konkretnym projektem. Trzeci rok z rzędu, w budynkach przy ul. 1 Maja 5 (USC), przy ul. Popiełuszki 3a (Wydział Zdrowia, Edukacji i Straż Miejska) oraz przy Placu Jana Pawła II 16, można korzystać z usługi tłumacza polskiego języka migowego on-line. Wystarczy zgłosić taką potrzebę w Biurze Obsługi Klienta lub na dyżurce Straży Miejskiej: w ciągu kilku minut pracownik połączy się z tłumaczem.